Транспорт

Протяжність автомобільних доріг - 17686 км (все з твердим покриттям), з них 146 км - швидкісні автостради. Рух в Ізраїлі є правостороннім. Дороги в країні добрі. Як правило, керувати автомобілем в Ізраїлі досить комфортно і безпечно, оскільки за порушення можна отримати великий штраф.

Транспорт в Ізраїлі не працює у шабат (з вечора п'ятниці до вечора суботи). Виняток становлять внутрішні рейси в Ейлаті та Хайфі. Це означає, що рух припиняється в п'ятницю вдень і відновлюється у суботу пізно увечері.

 

Громадський транспорт

Автобусний транспорт в Ізраїлі дуже добре розвинений. Автобусні лінії пов'язують практично всі населені пункти, а у всіх великих містах діють внутрішньоміські автобуси. Автобуси на даний момент є основним видом транспорту.

Усі автобусні компанії зобов'язані надавати знижки деяким категоріям населення (пенсіонерам, інвалідам тощо), а також перевозити військовослужбовців у формі безкоштовно.

Маршрутне таксі діє лише на особливо завантажених лініях та може виконувати не весь маршрут відповідного рейсу автобуса. Маршрутні таксі ходять щодня, з 7-8 години ранку і до пізньої ночі (останні маршрутні таксі можуть йти через кілька годин після закінчення руху автобусів цим маршрутом). Маршрутні таксі ходять у суботу, але значно рідше. Вартість проїзду в маршрутному таксі нижче, ніж автобусом, і також встановлюється федеральним законом.

 

Таксі

Таксі діють у всіх населених пунктах країни та використовуються як усередині міста, так і на міжміських лініях. Це єдиний вид транспорту, що працює на більшій частині країни по суботах та у святкові дні (за винятком посту Йом-Кіпур).

За обслуговування у нічний час (з 21.00 до 5.30), а також у суботу та свята стягується надбавка у 25 %. Усі внутрішньоміські таксі обладнані лічильниками, які мають бути обов'язково включеними у момент посадки пасажира.

В ізраїльських таксі не прийнято давати чайові, проте вважається хорошим тоном округляти суму платежу до цілого числа шекелів.

Таксисти часто погоджуються не включати лічильник, хоча це й протизаконно.

 

Метро

Метро: єдина лінія, що діє в країні, знаходиться у місті Хайфа. Підземний фунікулер «Кармеліт» (6 станцій, довжина близько 2 км) пов'язує Нижнє місто та Кармель. Дехто вважає, що Кармеліт неправильно називати лінією метро.

Наразі ведуться підготовчі роботи до будівництва лінії метро між Тель-Авівом та Петах-Тіквою. Рух поїздів на першій гілці розпочнеться у 2012 році.

 

Авіаційний транспорт

Міжнародні пасажироперевезення здійснюються переважно через аеропорт ім. Давида Бен-Гуріона в Лоді, а також через аеропорт Ейлата. Невелика частина міжнародних рейсів провадиться через аеропорт Хайфи.

Популярним внутрішнім рейсом є рейс Тель-Авів - Ейлат, оскільки поїзди не ходять цим маршрутом, а автобус їде 4-5 годин. Цей рейс виконують переважно компанії ІсраЕйр та Аркіа.

Пасажирам, які вилітають або прибувають внутрішніми рейсами в аеропорт Бен-Гуріон, слід мати на увазі, що внутрішній термінал Бен-Гуріона розташований досить далеко (близько чотирьох кілометрів) від міжнародного терміналу, звідки йде весь громадський транспорт до міст країни. Між терміналами курсують безкоштовні автобуси, проте вони не мають розкладів та теоретично під'їжджають до прибуття літаків із Ейлата. Насправді це означає, що час очікування автобуса може становити від 10 хвилин до півгодини.

Аеропорт Хайфи розташований за п'ять кілометрів від центру міста і сусідить з морським портом. Туди слідує міський автобус номер 58. В даний час аеропорт використовується для внутрішніх авіарейсів в Ейлат. Звідси виконуються чартерні рейси в сусідні Кіпр, Йорданію та Туреччину.

Аеропорт Ейлата розташований безпосередньо всередині міста. Від компактного терміналу до центру Ейлата, готелів, торгових центрів та моря лише кілька хвилин пішки. В даний час заплановано перенесення аеропорту за межі міста, і відповідні роботи ведуться на авіабазі "Увда" за 25 кілометрів на північ від Ейлата.

 

Залізничний транспорт

Загальна довжина залізниць становить 853 км. Ширина колії – 1,435 м. Ізраїльські залізниці активно розвиваються останніми роками. Лінії, що діють, пролягають через густонаселені прибережні, північні, центральні і деякі південні райони країни. На Білет купується не на поїзд, а від пункту до пункту. При цьому можна довільно пересідати з поїзда на поїзд у рамках оплаченого спрямування.

В Ізраїлі один клас цілком комфортних вагонів. Поїздка поїздом швидше і зручніше, ніж автобусом. На лініях використовуються одноповерхові та двоповерхові вагони. На окремих ділянках поїзда розвивають швидкість до 160 км/год.

Залізничний транспорт швидше автобусного і суворіше слідує розкладу, оскільки не залежить від пробок, світлофорів та обмежень швидкості для автомобілів, а також робить на порядок менше зупинок. Крім того, він комфортніший. Недоліком цього виду транспорту є невелика кількість зупинок і часто віддаленість від центру міста. Вартість проїзду поїздом нерідко вища, ніж вартість відповідної автобусної поїздки. Перевагою залізничного транспорту країни є його екологічна чистота. Окрім того, залізничний транспорт розвантажує автомобільні дороги.

Рух поїздів здійснюється щодня крім вечора п'ятниці та суботи, а також напередодні та у дні релігійних свят.

Контроль в ізраїльських пасажирських поїздах здійснюється майже кожному поїзді. Пасажир без квитка зобов'язаний сплатити вартість квитка та штрафу, що дорівнює вартості трьох квитків від точки відправлення поїзда до місця виявлення порушника.