Кухня країни

Національна кухня і схожа, і водночас не схожа на традиції сусідніх країн. Можна сказати, що камбоджійці їдять усі! Все, що повзає і літає, все, що росте і плаває, все, що цвіте і насіння ніжками. І це не перебільшення - в хід тут йдуть смажені з сіллю та часником павуки "а-пінг", смажені коники та всілякі жуки, сире м'ясо змій та їх нутрощі, личинки комах та зародки птахів, в'ялені каракатиці та смородина. ), пагони бамбука та паростки водних лілій, морські та прісноводні молюски, всілякі зернові культури (рис, ямс, просо, таро, саго, кукурудза, фікус та ін), а також безліч овочів та фруктів, багато з яких просто не мають імен в Російській мові. Широко використовуються мариновані та квашені овочі та фрукти, причому збирають їх для обробки на різних стадіях зрілості, що надає кінцевому продукту феноменального смаку.

Також, як і у сусідів, основа камбоджійської кухні – рис. Він присутній на столі завжди, скрізь і практично у будь-який час доби, найчастіше – як гарнір. Але при цьому готують його дещо простіше, ніж у Таїланді або В'єтнамі, використовують менше спецій та соусів, зате більше рослинної олії (горіхове, арахісове, кокосове, пальмове та ін.) та свіжої зелені. Повсякденними стравами вважаються смажений рис з різними травами, м'ясом, рибою або морепродуктами "баїча", який зазвичай супроводжується всілякою зеленню та соусами, а також рис із соєю та свининою "ун-сом-чро" та рис з бананами "ун-сом-че" ".

Не менш рису популярні локшина та макарони всіх видів. Головне їх застосування - суп із локшиною, зеленню, м'ясом, рибою або різноманітними морепродуктами "кітеоу" або "китеву". Ця повсякденна страва широко використовується за сніданком, її можна знайти у будь-якому ресторані чи кафе. Але головне в ньому – різноманітність варіантів. У суп камбоджійці без жодної обережності кладуть усе, що трапляється під руку - від сушеної риби до равликів, від лапок жаби (спадщина французької колонізації) до яєць. Також повсюдно можна виявити всі види виробів з локшини, характерні для країн Південно-Східної Азії - обсмажену локшину, рисову локшину з рибним соусом "тукчею", а також сотні видів локшини зі спеціями. Молоко та молочні продукти тут практично не використовується в їжу, а ось сири дуже непогані.

М'яса споживається досить мало, в основному це м'ясо птиці. Натомість риба та різні продукти з неї займають на камбоджійському столі дуже важливе місце. Найпопулярніший суп у країні – "самла-мачу-банле", робиться саме з риби. Не менш популярними є запечена риба з рисом "ном-трай", рибне каррі "амок" з соусом з кокосового молока, риба на пару "дтрай-чорм-хой", смажена риба "дтрай-аінг", кислий рибний суп "дтрай-чин" -ньюнг", фарширована овочами риба, всілякі види сушеної, копченої та вареної риби (перевага надається прісноводним видам), рис з пастою з особливим чином обробленої риби "прахок", запечена риба в листі латука або шпинату з рибним соусом ніокмам" і "тукчів", а також усілякі пасти з ферментованої риби - "нгапі", "нампла", "падек", "прахок", "мам-ка" та ін. Французький вплив добре помічено на прикладі чудового хліба та булочок, які випікаються вже до раннього ранку в невеликих пекарнях, які розкидані зазвичай по всьому населеному пункту.

Широко використовуються і овочі, але не як основа для самостійних страв, а в поєднанні з м'ясом, птицею або рибою у складі салатів, які їдять як холодними, так і гарячими, але обов'язково з якимось соусом. Місцеві салати досить оригінальні - зазвичай вони готуються з м'яса або риби з різною зеленню (салатом, латуком, мелісою, шафраном і т. д.) та олією. Часто в салат додають фрукти та свіжі або мариновані овочі. А кількість фруктів на столі просто не піддається опису. Окрім таких широко відомих видів, як кавуни, банани, ананаси, папайя та манго, обов'язково слід спробувати екзотичний "дуріан" або "тураїн" (правда запах у нього просто жахливий!), гуаву, помело, рамбутан, саподілля, камерин, мангостин, лонган та джек-фрут ("кханау"). На десерт, крім фруктів, часто подають всілякі фруктові пудинги, тістечка "ансам-чрук", пироги "норн-бай" та "ном ком", печиво "фелай", пиріжки та морозиво.

Улюблені безалкогольні напої кхмерів - "самронг" (настій насіння однойменного дерева), сік цукрової тростини, сік пальмового дерева "тектнот" або кокосове молоко "текдонг", содова з лимонним соком, а також свіжі соки сиропом. Своєрідний місцевий напій "дтюк-ролок", що виготовляється з плодів та яєчного жовтка, непогано втамовує спрагу. Китайський зелений чай вживається повсюдно (часто він навіть не включається до рахунку), а ось кава тут зазвичай не дуже хорошої якості.